Kreditní nebo debetní kartu?

Pojem kreditní a platební karta bývá často zaměňován. Dnes má již každý majitel bankovního účtu k dispozici platební kartu, nebo také debetní kartu. S touto kartou je možné vybírat hotovost z bankomatů, platit v obchodě, nebo také na internetu. Debetní karta je dnes standardem k běžnému účtu zdarma, nebo za mírný poplatek. S touto kartou máte k dispozici pouze peníze, které máte aktuálně na účtu, ke kterému byla karta vydaná.

Proti tomu kreditní karta nemusí být vázaná na váš bankovní účet, můžete ji dokonce mít i od jiné banky. Pro získání kreditní karty je ale nutné splnit určité podmínky. Základní podmínkou pro vydání kreditní karty je doložitelný měsíční příjem v určité výši. Dalšími podmínkami může být dosažení určitého věku a být zaměstnancem, nebo podnikatelem.

Pravidelný měsíční příjem je důležitý, protože kreditní karta je úvěrový produkt, kde máte k dispozici určitou částku na měsíc. Tuto částku máte ihned k dispozici a můžete ji čerpat. Tyto peníze jsou nezávislé na stavu vašeho běžného účtu. Výše této částky se odvíjí od výše vašeho příjmu a je to tzv. úvěrový limit. Dále máte k dispozici bezúročné období, po které můžete utracenou částku splatit bez jakýchkoli úroků a poplatků. Toto období může být až 55 dní, obvykle bývá měsíc. Po uplynutí této doby již musíte platit úroky z aktuálně utracené částky z úvěrového limitu. Úročení se na kreditní kartě pohybuje kolem 25 % ročně.

Kreditní kartu můžete samozřejmě používat stejným způsobem jako běžnou platební kartu, tj. placení v obchodech, na internetu, vybírat hotovost a další. Velkou výhodou jsou věrnostní systémy, které jsou u kreditních karet k dispozici. Velice oblíbené je sbírání mílí u leteckých společností, které poté můžete vyměnit za letenky. Za utracenou částku dostanete určitý počet mil. Po nasbírání dostatečného počtu mil je můžete použít na zaplacení letenky. Dalším oblíbeným věrnostním programem je tzv. cashback, ve kterém dostanete zpět na účet určité procento utracené částky. Např. můžete získat 10 % z utracené částky zpět na účet až do určitého limitu.

Pokud se rozhodnete pro kreditní kartu, zkuste se nejprve zeptat v bance, kde máte vedený osobní účet. Banky mohou mít již předpřipravené a předschválené nabídky, protože vás znají a nemusíte téměř nic dokládat.

Tipy pro používání kreditní karty

Před požádáním o kreditní kartu si promyslete, zda ji opravdu potřebujete a porovnejte si několik nabídek na trhu. Před podepsáním smlouvy si důkladně přečtěte smlouvu a sazebník poplatků za používání.

Vyhýbejte se vybírání hotovosti z bankomatu. Výběr je obvykle velice drahý, až 90 Kč a ihned se vám začínají počítat úroky z vybrané částky. Na hotovost z bankomatu se nevztahuje bezúročné období. Další možností jak získat z kreditní karty hotovost je tzv. hotovost na zavolanou. Stačí pouze zavolat do společnosti, kde máte vedenou kreditní kartu a sdělit jim číslo účtu, na který chcete poslat peníze. Peníze si poté vyberete obyčejnou debetní kartou. Tato vybraná částka se opět ihned úročí a tento převod může být zpoplatněn. Někdy je pro tento převod určená výhodnější úroková sazba oproti výběru z bankomatu.

Snažte se splatit celý dluh v bezúročném období a splátku posílejte raději několik dní před splatností.

Při placení si ponechávejte všechny účtenky a faktury a pravidelně kontrolujte výpisy a účet. Při nesprávném zaúčtování si vyžádejte novou účtenku. Starou musí obchodník zničit. Podezřelé transakce ihned hlaste bance. Buďte také obezřetní při zadávání údajů kreditní karty na internetu.